OSP Muszyna Aktualności

16 lutego o godzinie 18:04

17.02.2019

Muszyna, ul. Ogrodowa - pożar budynku mieszkalnego. 16 lutego około godziny 18.03 zastępy z JRG w Krynicy Zdroju, OSP Muszyna, Muszyna Folwark oraz OSP Szczawnik zadysponowane zostały do działań w Muszynie na ulicy Ogrodowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że prawdopodobnie doszło do wybuchu gazu w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. W tym czasie w obiekcie gdzie doszło do wybuchu przebywała 4 osobowa rodzina. Po zaistniałym zdarzeniu, trzy osoby opuściły budynek, natomiast w środku pozostała jedna osoba z którą nie było kontaktu. Pomieszczenie kuchni oraz pokoju objęte było pożarem. Z informacji uzyskanych od rodziny ustalono, iż w czasie wykonywania prac związanych z wymianą butli gazowej przy kuchence doszło do rozszczelnienia a następnie zapalenia się gazu co spowodowało wybuch w obiekcie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu do części obiektu w którym powstał pożar oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu do mieszkania - jeden przez drzwi wejściowe do lokalu przez korytarz a drugi przez okno bezpośrednio do pomieszczenia kuchni i pokoju. Wprowadzono strażaków do mieszkania w celu jego przeszukania. łNatrafiono tam na mężczyznę, który pozostał w obiekcie. Ratownicy odnaleźli mężczyznę wykorzystując kamerę termowizyjną z uwagi na spore zadymienie w pokoju. Po odnalezieniu mężczyzny natychmiast go ewakuowano na zewnątrz i przekazano obecnej na miejscu zdarzenia załodze karetki Pogotowia ratunkowego. Po wykonaniu szeregu zabiegów związanych z przywróceniem czynności życiowych u mężczyzny, nie udało się ich przywrócić. Strażacy na prośbę prokuratora zabezpieczyli parawanem zwłoki przed dostępem osób postronnych. Dalsze działania straży pożarnej polegały na oddymieniu i przewietrzeniu obiektu oraz prowadzeniu prac rozbiórkowych sufitu oraz deskowania od strony poddasza celem dogaszenia zarzewi ognia. W czasie dogaszania znaleziono butlę gazową, którą wyniesiono na zewnątrz i schłodzono. Przed zakończeniem działań cały budynek został ponownie sprawdzony kamerą termowizyjną – nie stwierdzając innych zarzewi ognia. Działania 7 zastępów i 27 strażaków trwały ponad dwie i pół godziny. To już druga ofiara śmiertelna pożaru w tym roku na Sądecczyźnie. Tekst i zdjęcia: http://www.psp-nowysacz.pl/aktualnosci.php?body=article&name=muszyna-ul-ogrodowa-kolejna-ofia&lang=pl

Autor: ospmuszyna |