OSP Muszyna Aktualności

21 kwietnia o godzinie 12:03

24.04.2020

Żegiestów - pożar lasu 21 kwietnia około godziny 11.52 zastępy z JRG w Krynicy Zdroju oraz zastępy z najbliższych jednostek OSP zadysponowane zostały do działań w Żegiestowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęte było około 2 ha powierzchni leśnej ( las bukowy ). Ze względu na warunki atmosferyczne (wiatr) oraz topografie terenu (strome zbocze góry) pożar się rozprzestrzeniał. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca pożaru oraz podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na skrzydła oraz na front pożaru. Po wstępnym opanowaniu sytuacji ze względu na silny wiatr doszło do ponownego rozprzestrzenienia się pożaru. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe zastępy, które pożar gasiły podręcznym sprzętem gaśniczym i burzącym takim jak tłumice, łopaty oraz hydronetki. Piłami mechanicznymi wykonywano pasy ochronne. Równocześnie podawano trzy prądy gaśnicze wody. Zaopatrzenie wodne realizowano systemem mieszanym tzn. poprzez dowożenie i przetłaczanie wody na duże odległości. Stanowiska wodne zlokalizowane były na rzece Poprad, sztucznym zbiorniku wodnym oraz sieci hydrantowej. Ze względu na długotrwałe działania prowadzono rotacje ratowników pracujących bezpośrednio w strefie pożaru. Do działań włączyły się również służby leśne prowadząc wycinkę drzew oraz dogaszając zarzewia ognia hydronetkami. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do likwidacji pojedynczych zarzewi ognia poprzez sukcesywne przelewanie wodą spalonego obszaru. Ze względu na rozległy obszar pożaru na miejscu zdarzenia pozostali pracownicy Nadleśnictwa Piwniczna Zdrój w celu jego dozorowania. Po zakończeniu działań przeprowadzono odprawę z ratownikami sprawdzając sprzęt, uszkodzenia, braki oraz stan osobowy i zdrowotny druhów. Jeden ze strażaków OSP zgłosił uraz lewej kończyny dolnej. W związku z tym przewieziony został na izbę przyjęć szpitala. Działania 18 zastępów straży oraz 73 strażaków trwały ponad 13 godzin i zakończone zostały o godzinie 1.18. Spaleniu uległo poszycie leśne oraz część drzewostanu na powierzchni około 5 hektarów. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Autor: ospmuszyna |